3 דברים שאולי לא ידעתם על תו נכה

בעידן של היום, בעידן שבו החלומות הפכו למציאות, תו הנכה מהווה חשיבות עליונה ורבה על הכביש. תו הנכה מאפשר לנכה היומיומי להתנהל בצורה נוחה ופשוטה יותר, גורם לחיים להיהפך לפשוטים, ותורם רבות בהתניידות היומיומית בכבישי ישראל ובחניות עמוסות האדם – החל מרחובות, קניונים, ומתחמי קניות. הנכה הממוצע אשר מחזיק בתו הנכה, מסוגל לחנות את רכבו בחנויות הכחולות המתאימות לתווי הנכה. במאמר זה, נספר לכם 3 דברים שאולי לא ידעתם על תו נכה, ואולי יתרמו לכם.

מי רשאי (זכאי) להחזיק בתו נכה?

לא פשוט "להשיג" או להוציא תו נכה, ישנם תנאים רבים, ישנם הגבלות, והפרוצדורה מאוד לא נעימה. ועדיין, מי שמעוניין להוציא תו נכה חייב להיות זכאי עבור התנאים המפורטים באתרי הממשלה השונים. מי שמעוניין להחזיק תו נכה חייב לעמוד בכמה תנאים (ע"פ חוק החנייה לנכים): הראשונה, תעודת עיוורון או לקויי ראייה שונים. השנייה, הוכחת רופא שהאדם סובל מפגיעה, מחלה, או דבר אחר אשר שולל את היכולת להתנייד, ללכת ממקום למקום. השלישית, האדם חייב להיות עם נכות רפואית העומדת על כ- 75% ודוח רפואי אשר מספר על מצבו. במילים אחרות, כל אדם אשר לא יכול ללכת או לעמוד, מוצמד לכיסא גלגלים, או כזה שנחשב נכה אשר זכאי. לרוב, האנשים שמקבלים זכאות לתו נכה, מוכרים בביטוח הלאומי כנכים רשמיים, ומקבלים את הזכאות בחוק.

איך מקבלים תו נכה – מה צריך לדעת

קבלת תו נכה מאושרת רק על ידי בחינת כל האפשרויות ואימות הנתונים של הנכה מול מוסד ביטוח הלאומי. ברוב המוחלט של המקרים, לפני הגשת הבקשה, תצטרכו מספר מסמכים: טופס הבקשה לתו הנכה, צילום של תעודת הזהות והספח, צילום רישיון הרכב, וצירוף מספר הרכב של הנכה עם חתימת אימות. לאחר מכן, תתבקשו להגיע לוועדה רפואית מקצועית, שמטרתה היא לקבוע את מידת המוגבלות הניידת. לאנשים אשר מוכרים בביטוח הלאומי, הייעוץ הוא בחינם, וניתן להיעזר בשירותיו. בנוסף, תוכלו להגיש את הבקשה לתו הנכה באמצעות אתר האינטרנט של משרד התחבורה, המסמכים הדיגיטליים הם חובה. באותו העניין, ניתן גם לחדש את תג הנכה באתר האינטרנט המקוון, ולחסוך זמני המתנה בקופות השירות. לפרטים נוספים, וקבלת מידע רחב יותר התקשרו למוקד של משרד התחבורה – *5678.

האם תו הנכה לצמיתות או עם הגבלה?

ללא ספק, תו הנכה מהווה חשיבות עליונה לנכה שרגליו אינם מתפקדות בצורה תקינה ורגילה. אחת השאלות המבוקשות והנפוצות ביותר היא: האם תו הנכה הוא לצמיתות הוא שישנה הגבלה בזמן? ברוב המקרים, תו הנכה מוגבל בזמן ונישאר בתוקף בין שנתיים ועד שלושה. ומהצד השני, קיימת חלופה נוספת, ישנם אנשים שמאושרים ע"י ביטוח הלאומי ומשרד התחבורה עם תו נכה לצמיתות, תו נכה שנשאר לכל החיים. תו הנכה לצמיתות ותו נכה עם הגבלה בזמן ניתן בהתאם לדרגות הנכות, למידת הניידות, ובהתאם לתוצאות הוועדה. במילים אחרות: כל פרויקט לגופו, יש כאלה שיקבלו תו נכה מוגבל, ויש כאלה שיקבלו תו נכה לצמיתות.

שימו לב: אם אתם זקוקים לחידוש של התו הנכה, יש לעשות זאת כ- 3 חודשים לפני סיום התוקף.

מקווים שהצלחנו לעזור, מכאן הכדור בידיים שלכם, הרבה בהצלחה ובריאות.